CZĘŚCI BUDŻETOWE

Organ kierujący wykonaniem bu­dżetu państwa w danej części budżetowej nazywany jest dysponentem głównym lub dysponentem I stopnia środków budżetu państwa. Zasadą jest przy tym, że dysponent główny środki na wydatki budżetowe otrzy­muje bezpośrednio od Ministra Finansów z Centralnego Rachunku Bieżą­cego Budżetu Państwa, z prawem ich dalszego dystrybuowania między podległe jednostki.Prawną podstawą utworzenia części budżetowych jest art. 103 ustawy o finansach publicznych.Do 1999 r. struktura części budżetowych była bardzo prosta. Części bu­dżetowe tworzone były dla poszczególnych organów władzy i administracji rządowej, takich jak:Sejm, Senat i Prezydent,organy władzy sądowniczej (sądy i trybunały),organy władzy publicznej podporządkowane bezpośrednio Sejmowi(takie jak np. Najwyższa Izba Kontroli czy Państwowa Inspekcja Pracy),ministrowie,wojewodowie,kierownicy niektórych organów centralnych (podlegających mini­strom),ZUS i KRUS.

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Cześć! Jestem Tomasz i pracuje jako księgowy. Prowadzenie bloga to moje hobby. Dużo czytam o księgowości i biznesie bo to niezbędne w mojej pracy, na blogu umieszczam dla Was w skrócie najciekawsze informacje.
Zapraszam do śledzenia mojego bloga, jeśli masz jakieś problemy czy niejasne informacje to skorzystaj z formularza kontaktowego lub zostaw komentarz, a postaram się Ci pomóc!

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.